judaoroszlanja

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 








 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Látogatottság
Indulás: 2009-12-26
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Amanda Buys: A GYÁSZ fájdalma

 

- részlet az ’Emotional PAIN and

RESTORING Relationships’ című írásából.

Egy szeretett személy elvesztése az egész életet átalakító változást jelent. A halál megtapasztalása, a halálélmény felforgatja az egész addigi életet.

 

A gyász miatti fájdalom más, másként kell kezelnünk, mint az érzelmi drámákat. Ennek semmi köze a felejtéshez. Isten adagolja az Ő egészséges életét, hogy tökéletesen meg tudjunk gyógyulni a gyász okozta fájdalmakból.

Figyelem!

Látjuk, hogy amikor Ábrahámnál Sára meghalt, Ábrahám bánkódott, meggyászolta Sárát, azután újraházasodott….de…….a bánata a Macpela barlangban maradt, ott ahol eltemette Sárát.

Soha nem felejtette el Sárát! Soha nem felejtette el ifjúsága feleségét! De gyógyulásának bizonyítéka az volt, hogy képes volt újra szeretni, és újra megházasodni.

 

Normális az, ha adunk magunknak időt a belső gyógyulásra és arra koncentrálunk. Isten ad erre időt. Azonban a bánatunk közepette mégis az egészség jele az, hogy tudunk törődni, gondoskodni másokról.

 

A veszteség elfogadása végső soron a normális élet része, fontos a mentális egészségünk szempontjából is. Szerencsére a gyász nem végeérhetetlen, mint minden fájdalomból, ha nem ragadunk bele, ki lehet jönni. Nem tűnik el teljesen, de később már úgy tudunk rá gondolni, mint az életünk egy szeletkéjére  - amely hatalmas veszteség először áthatja az egész életünket, majd egyre csökken és csökken és az életünk egy árnyékos részévé válik. Végül az életünket egészségesen folytatjuk, bár későbbi  életünk során azért újra emlékezni fogunk a veszteségünk fájdalmára.

De ha beleragadunk a gyászba, vagy a fájdalmainkba a bánat nem hagy el, árnyéként kísérni fog a keserűség és végül depresszióvá válhat.

 

Amikor sokáig beleragadtunk egy fájdalomba, vagy amikor sok sok fájdalom nincs a kereszthez odatéve és nem tudtunk belőlük meggyógyulni, akkor ezek az évek során felgyülemlenek és betegségekké válhatnak.

 

Tévhit az, amikor azt mondják, hogy a fájdalom gyorsabban megy el, hogyha figyelmen kívül hagyjuk.

Tény: ha megpróbáljuk figyelmen kívül hagyni a fájdalmat és nem feldolgozni, szembe nézni vele, akkor hosszú távon rosszabb lesz. A valódi gyógyuláshoz szembe kell nézni a bánatunkkal és aktívan feldolgozni.

 

Tévhit: Fontos, hogy ’legyél erős’ a veszteség ellenére

Tény:A szomorúság, magányosság érzés a veszteség normális reakciója. A sírás nem jelenti azt, hogy gyenge vagy.

 

Tévhit: Ha nem sírsz, azt jelenti, hogy nem sajnálod a veszteséget.

Tény: A sírás normális válasz a szomorúságra, de nem az egyetlen. Azok, akik nem sírnak éppoly mélyen érezhetnek fájdalmat, mint akik sírnak.

 

Tévhit: a gyásznak kb. egy évig kell tartania.

Tény: A zsidóknál a gyásznak három szakasza volt:


Az erős gyász egy hétig tartott.

Utána volt a harminc napos gyász. Ez már könnyebb gyász volt. Dolgoztak is.

És végül volt az egyéves gyász, amikor minden nap elmondták a ’kadist’. ( Ima, amely Istent dicsőítette. )

 

A gyászolás időt vesz igénybe, a gyógyulás fokozatosan történik, nem lehet siettetni. Ennek időtartamát mindenki egyéni módon határozza meg.

 

 

A DEPRESSZIÓ SZÍNPADA

 

- reményvesztettség

- fásultság

- alacsony önértékelés

- koncentrálási és memória problémák

- döntésképtelenség

- érzelemmentesség, monotónia

- vagy túlzott ingerlékenység, felbosszanthatóság

- fáradékonyság

- halállal kapcsolatos gondolatok

- gyakori fejfájás

- az alkohol és a kábítószer akadályozza a depresszióból való meggyógyulást

 

Vannak olyan a depressziók, amelyek nem a mentális betegségnek a jele, hanem a hatalmas nagy veszteségünkre adott válasz.

A szeretett személy elvesztése nagyon depressziós helyzet, egy ideig ez a depresszió normális és megfelelő válasz, csak NE ragadjunk meg ebben az állapotban!

 

DEPRESSZIÓ SZÍNPADA GYÁSZ UTÁN:

 

- A gyász fájdalma, a bánat tünetei négy vagy több hónapokig jelen vannak javulás nélkül.

- Tartós munkaképtelenség, tanulási képtelenség

- egész nap ágyban fekve, nem csinál semmit

- öngyilkosság és a halál gondolata

- lelassult beszéd és mozgás

- az elhunyttal kapcsolatos hallucinációk, képzelődések

- Értéktelenség érzése

 

A veszteség érzése fájdalmas lehet, de szükséges a gyógyulás folyamata!

 

A halál hírének megtudásakor sokan tagadással reagálnak. Ez az, amikor a fájdalmat elrejtjük, elfojtjuk és nem akarunk róla tudomást venni. Vannak, akik a halál után úgy tesznek, mintha a szeretett személy még mindig élne. Ezt nevezi a pszichológia ELHÁRÍTÓ MECHANIZMUSNAK, ez egy elfojtás, amely elzárja a tudatosság elől a személy számára nehezen feldolgozható folyamatokat.

Ezekért is fogunk imádkozni.

 

Vigyázz az egészségedre! A test és az elme kapcsolatban van egymással. Amikor jól érzed magad fizikailag, akkor érzelmileg is jól vagy, de a stressz, a bánat elleni küzdelem nehogy megbetegítse a testet. Ha a fájdalom és a bánat állandósul és súlyos, akkor akadályozni fogja az életedben az újrakezdést.

 

FÁJDALOM + ELFOJTÁS = BETEGSÉG!

 

A gyógyszerszedés enyhítheti a bánat, a gyász és a fájdalom tüneteit, de az okot nem tudja kezelni, vagyis a veszteséget. Ezenkívül a fájdalomcsillapításával az antidepresszánsok késleltetik a gyászolás folyamatát.

A depresszió jelentős érzelmi károkat, életveszélyes egészségügyi problémákat is okozhat, és még öngyilkosságot is.

Ne félj segítséget kérni, ha azt érzed, hogy nem érdemes élned!

Ha te is meghalni kívánsz a szeretteiddel!

Ha szemrehányást teszel magadnak a veszteségért!

Ha nem tudod elvégezni a szokásos napi tevékenységet!

 

A Szent Szellem látja, hogy vannak idők, amikor a szívünk is majdnem meghal, annyira bánatosak vagyunk, de Ő nem utasít rendre bennünket ilyenkor. Egyszerűen azt mondja: „Még mindig itt vagyok, keressetek engem szeretteim!”

A szív, amely Istent keresi ÉLNI fog! Ő szeret téged és nem akarja, hogy örökké a fájdalomban élj, és nem akarja, hogy a fájdalom/gyász okozta bánat tombolásában élj sokáig!

Kérlek vedd figyelembe:

 

Nem lehet meggyógyulni egy stagnáló életben! Semmi sem gyógyul meg egy stagnáló szellemi életben! A BÁNAT ELŐSEGÍTI A STAGNÁLÁST! Minden lelkesedés és motiváció lecsillapodik, elhal, amikor a bánat hullámai felborítják a lelked.

Gyászban egy ideig ez normális, hogy elveszíted a szenvedélyt. De ne feledd, hogy a gyógyulási folyamat mozgást igényel. Ne hagyd el magad és ne halj meg te is.

NAOMI BÁNATA és GYÁSZA

 

Két fiát és a férjét veszítette el. Mennyire valódi volt a bánata?

Ruth 1:20-20

„Azt mondta nekik: Ne hívjatok engem Naominak, hívjatok inkább Márának, mert nagyon megkeserített engem a Mindenható. Egész családommal mentem el, és kifosztottan hozott vissza az ÚR. Miért hívnátok engem Naominak?”

 

A történet egyik oldalán a rémült és teljesen megkeseredett Naómi, a másik oldalon ott van Boáz, aki itt Jézus szimbolizálja. Azt mondja Ruthnak:


„Fizessen meg tetteidért az ÚR, (jutalmazzon meg téged) legyen bőséges jutalmad az ÚRtól, Izráel Istenétől, akinek a szárnyai alá jöttél oltalmat keresni.” (Ruth 2:11)

 

Boáz teljesen tisztában volt Naomi helyzetével. Ezért ezt mondja: (3: 17)

 

„Ne menj haza üres kézzel az anyósodhoz!”

 

Boáz azt mondja, hogy van elég vesztesége Naominak, ne  szenvedjen többé hiányt!

A történet végén pedig Naomi megvigasztalódott és az élete, családja helyreállt.

 

Lehet, hogy kifeküdtél, a legreménytelenebb legyőzött állapotodban vagy, emlékszel mit mondott Ézsaiás 40:31?

 

„De akik az ÚRban bíznak, erejük megújul, szárnyra kelnek, mint a sasok, futnak, és nem lankadnak meg, járnak, és nem fáradnak el.”

 

Végül pedig imádkozom, hogy éld át ennek az Igének a valóságát Krisztusban:

 

Zsoltárok 30:11

Gyászomat örömre fordítottad. Levetted rólam a szomorúság gyászruháját és víg örömbe öltöztettél, hogy dicsérjelek és soha ne hallgassak el!”

 

Ha elveszíted a szerettedet, súlyos kockázata van a szívrohamnak. Jól ismert tény, hogy a pszichés stressz nagy fizikai kárt okoz az egészségének.

A stressz, a megtört szív tünetei nagyon hasonlóak a szívrohamhoz: - mellkasi fájdalom, légszomj, alacsony várnyomás.

Az extrém hirtelen stressz nyilvánvalóan hatással vannak az egészségre: - pl. a családban elszenvedett haláleset, súlyos pénzügyi veszteség, extrém düh, házastársi bántalmazás, autóbaleset vagy más trauma.

 

A szeretett személy elvesztése során tapasztalt fájdalom az egyik legpusztítóbb élmény, amellyel szembesülhet az ember.

Hogyan tudsz átmenni ezen?

Általánosságban elmondható, hogy a bánat érzelmi intenzitása idővel visszaszorul, de maga a gyászolási folyamat egyedülálló lesz mindenkinél. Lehet, hogy úrrá lesz a tagadás, vagy a harag, lehet, depressziósnak érezzük magunkat, vágyunk a szeretteinkre, más esetben a magányt keressük, de hat hónap múlva már  elkezdjük látni a fényt az alagút végén.

 

A gyász során légy gyengéd magaddal és tegyél lépéseket a mentális egészséged támogatása érdekében.

Továbbá kérjük vedd figyelembe, hogy étrended jelentősen befolyásolja mind az elméd, mind a hangulatod.

Bár lehet, hogy nem csodás gyógymód, de a mentális egészség megteremtése kritikus pont: az étrend, testmozgás, alvás elősegíti a gyógyulást.

 

Kérjük jegyezd meg: nem értünk egyet és nem ajánlunk semmilyen fajta meditációs jógát vagy New Age terápiákat. Amit mi javaslunk az a Szent Szellem által inspirált imádság.

Biztatunk arra, hogy fordulj képzett tanácsadóhoz, mentrohoz, gyülekezeti közösséghez, vagy keress bennünket telefonon, emailben.

 

IMÁDSÁG A BÁNAT, FÁJDALOM, GYÁSZ, VESZTESÉG ESETÉN

 

Amikor szembesülünk a fájdalmunkkkal, az IMÁDSÁG  az egyetlen dolog, amit tehetünk.


Az olyan érzelmek, mint a harag, a csalódás és a szomorúság, könnyen eltávolíthatnak bennünket az Úrtól. A bánatban szenvedők annyira átengedik magukat a haragnak, hogy elhajlanak az Istentől.

Az imádság segít abban, hogy elmozduljunk a múlttól, a mély düh és a szomorúság érzéstől és elfogadjuk az életet. Az ima mindig segít nekünk az istennel való növekedésben.

És amikor gyászolunk, vagy másokat bátorítunk bánat, szomorúság, vagy veszteségben, akkor rendkívül hasznos lehet az imádság.

Néha ez az egyetlen dolog, amiben segíteni tudunk. Ime néhány imaminta:

 

Személyes ima veszteség esetén

 

Atyám, köszönöm, hogy KŐSZIKLÁM és ERŐM vagy! Nem tudom miért történt ez? De tudom, hogy van egy jó terved mindannyiunk számára. Nekem most nagyon mély fájdalmam van. Atyám, tudom, hogy te nyugalmat adsz nekem. Most  úgy érzem, hogy ez a sérelem soha nem fog eltűnni, most úgy érzem magam, mintha soha nem jönnék ki ebből a fájdalomból.

Mindenki azt mondja, hogy az idő meggyógyítja az emlékeket.

Mérges vagyok. Fáj. Magányos vagyok.

Nem tudom az idő segít e nekem, de tudom, hogy Te fog segíteni. Nem tudom elképzelni, hogy fogok ezen keresztül menni nélküled.

Atyám csak arra kérlek, hogy mindig itt legyél velem.

Imádkozom érte, hogy adj nekem erőt, hogy tudjak további lépéseket megtenni. Szükségem van arra, hogy segíts nekem megbirkózni a magánnyal az életem előrehaladásában.

Kérlek Atyám, segíts, hogy mindennap kicsit könnyebb legyen. Tarts meg engem holnap is a reménységben.

Tudom, hogy soha nem felejtem el a szerettemet. Köszönöm Atyám, hogy mindig itt voltál nekem. Ámen!

 

BÁTORÍTÓ SZÓ:

 

Példab. 3:5-6

„Bízzál az ÚRban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj!

Minden utadon gondolj rá, és ő egyengetni fogja ösvényeidet.”

 

Az Úr Isten gyógyítson meg téged és a lelked, könnyítse meg a fájdalmadat és növelje az erődet és távolítsa el az összes félelmedet. Vegyen körül az áldása, szeretete, öröme és az Ő igazi Shalomja, békessége, és töltsön tele a mi Megváltónk Jézus szerelmével. Ámen!